Služby duly
Předporodní konzultace, doprovod k porodu

Jak probíhá spolupráce s dulou? 

Poprvé se s klienty potkávám na nezávazné seznamovací schůzce, kde představuji roli duly a služby, které poskytuji. Tato schůzka trvá 30 minut a je zdarma. 

Je pro mě důležité, aby mě klienti mohli poznat dřív, než se pro můj doprovod nebo konzultace rozhodnou. Taky je dobré, když si od začátku můžeme ujasnit, co dula dělá nebo nedělá, a jakým způsobem já jako dula pracuji. Protože i mezi námi dulami se může přístup ke klientům a k porodům lišit. Na první schůzce taky dávám klientům k nahlédnutí smlouvu o spolupráci, kterou si můžou doma v klidu přečíst a rozhodnout se, jestli mě jako svou dulu chtějí.

Když navážeme spolupráci, před porodem se uvidíme na předporodních schůzkách. Schůzek může být více, záleží, jaký balíček si vyberete, další si můžete připlatit. Většinou tyto probíhají v domácnosti klientů pro větší intimitu a prostor vyzkoušet a nacvičit porodní polohy, cvičení pro úlevu bolesti u porodu, práci se šátkem Rebozem. Probíráme proces porodu, možnosti péče v porodnicích, komunikaci s personálem a psaní porodního plánu, mluvíme o předchozích porodech, obavách, možných postupů u výskytu komplikací, roli partnera u porodu,  co si sebou vzít do porodnice, co se děje v případě císařského řezu, a podobně. Velkým tématem bývá u klientek příprava k přirozenému porodu a jak můžou ony tomu procesu napomoct, aby měli co největší šance, porodit přirozeně. 

Vše na základě vašich dotazů a potřeb, tato předporodní příprava tedy vypadá u každé klientky jinak.

Podpora v těhotenství
Podpora v těhotenství

2 týdny před Vaším předpokládaným termínem porodu začínám držet pohotovost, co v podstatě znamená, že mám v kalendáři rezervované 4 týdny kolem vašeho termínu, kdy jsem k dispozici na telefonu a ve dne v noci jsem připravená jít k  porodu. Se svými klientkami jsem v kontaktu, informují mě, když cítí, že se něco začíná dít nebo když se již rozhodují o odjezdu do porodnice. Tam se pak potkáváme a zůstávám s nimi až do porodu.

Od začátku porodu jsem s Vámi v kontaktu. Když se rozhodnete mě k porodu zavolat, jsem pak celou dobu až do porodu miminka přítomna, podporuji Vás podle naší předchozí domluvy - pomáhám s masážemi, změnami poloh, komunikací s personálem, tvořím co nejvíc příjemné prostředí pro porod. Po narození miminka zůstávám na porodním sále s rodiči 2 hodiny, pokud si nepřejí tam být sami, a podporuji v péči o miminko a s prvním přisátím, poté odcházím.

V průběhu šestinedělí se s rodiči nebo se ženou samotnou vidíme na poporodní schůzce nebo schůzkách, která slouží na zpracování porodního zážitku, sdílení a podpoře v péči o miminko. V případě potřeby doporučuji další odborníky nebo formy péče o ženu v šestinedělí. Můžu Vás podpořit v kojení a další péči o miminko.

Konzultace

 • psychická příprava na porod
 • orientace v možnostech péče v porodnici, porozumění intervencím a postupům u porodu
 • ujasnění si priority a přání, psaní porodního plánu/přání
 • orientace v doporučeních Medicíny založené na důkazech
 • porozumění obavám a strachu
 • domluva na roli partnera u porodu a očekávání od partnera

Porodní balíčky


Důležitý bonding po porodu
Důležitý bonding po porodu
 • Vyberte si v ceníku
 • 2 - 3 předporodní konzultace
 • telefonické a mailové konzultace dle potřeby v průběhu těhotenství
 • pohotovost od 38. týdne až do porodu
 • doprovod u porodu
 • 1 - 3 poporodní schůzky s podporou kojení, vázáním bříška, sdílením porodního příběhu a podporou ženy v nové roli v šestinedělí

Doprovod k porodu

 • Nepřetržitá přítomnost a podpora v průběhu celého porodu až do 2 hodin po narození dítěte.
 • U doprovodu využívám masáže, hudbu, práci s rebozem, návrhy poloh a možností tlumení bolesti, práci s tělem. 
 • Spolupracuji s partnerem ženy, usnadňuji komunikaci s personálem.
 • Doprovázím v porodnicích v Brně, Ivančicích, Vyškově, Břeclavi - v porodnici nebo doma za přítomnosti porodní asistentky.

Kdo je dula

Dula je profesionál v oblasti pomáhající profese, jejíž hlavní kompetencí je pomáhat a provázet ženu na její individuální cestě k vlastnímu porodu.

Dula posiluje sebedůvěru ženy a pomáhá jí lépe zvládnout zákroky, které jsou nepříjemné, snižuje svou přítomností strach a napětí. 


Dula pomáhá naplnit představy ženy o porodu. Pomáhá vytvořit takovou atmosféru při porodu, kdy se žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně se soustředit na samotný porod.

Dula se snaží ženě pomoci projít porodní zkušeností tak, aby její zážitek byl co možná nejlepší, i v případě, že žena v průběhu porodu prožije něco, co neplánovala nebo si nepřála prožít.

Dula doprovází a poskytuje emocionální, psychickou, informační a fyzickou podporu v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Zná rodičku i její přání a představy týkající se porodu a může jí proto poskytnout adekvátní podporu. 

Dula neposkytuje zdravotnické služby, nezasahuje do kompetencí lékařů a porodních asistentek. Je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici nebo při porodu v domácnosti (za přítomnosti porodní asistentky).

Dula chápe a respektuje fyziologii porodu i emocionální potřeby rodící ženy. Uznává porod jako jeden z klíčových okamžiků v životě ženy i dítěte.